Świadomi ekologicznie nastolatkowie

To było prawdziwe wydarzenie. 27 kwietnia w Kinie Wolność w Szczecinku odbyło się podsumowanie Projektu edukacyjnego „Świadomi ekologicznie nastolatkowie”. Punktem kulminacyjnym było przedstawienie teatralne przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół w Turowie pt. „Sąd nad człowiekiem”. Spektakl składał się z  3 części:

Pierwsza część to teatr cieni, gdzie pokazane było stworzenie świata i powstanie człowieka.

Druga część to piosenka mówiąca o degradacji środowiska naturalnego, podczas którego na ekranie pojawiały się zdjęcia ukazujące zgubny wpływ człowieka na środowisko naturalne.

W ostatniej odsłonie odbył się sąd nad człowiekiem, gdzie na świadków wzywane były m.in. woda, ogień, powietrze, dziura ozonowa, a wszystko odbywało się na wokandzie sądowej. Wejście poszczególnych żywiołów za każdym razem było inne, przy muzyce poprzez taniec i odzwierciedlało charakter „świadka”.  Wszystko było pięknie połączone w całość. Można z całą pewnością opisać to jako przedstawienie teatralne, które obejrzało 250 uczniów szkół Gminy Szczecinek. Kwestie mówione tego spektaklu zostały przygotowane przez Nauczycielki Zespołu Szkół w Turowie Panią Małgorzatę Kur i Panią Mariolę Stefaniak. Osobą odpowiedzialną za występ, stworzyła taniec, choreografię, dobrała muzykę, łącząc wszystko w całość była Pani Antonina Rychter – nauczycielka wychowania fizycznego w tejże szkole. Obrazy, które pojawiały się na ekranie zostały przygotowane i posklejane przez ucznia klasy II Piotra Robaka, który otrzymał stypendium Wójta Gminy Szczecinek. Aktorzy (uczniowie Zespołu Szkół w Turowie) i Nauczyciele po spektaklu nagrodzeni zostali gromkimi brawami.

 Spektakl był ostatnim działaniem przeprowadzonym w ramach projektu „Świadomi ekologicznie nastolatkowie” Był to Międzynarodowy projekt zorganizowany przez firmę Kronospan. Inicjatorem i pomysłodawcą zawartych w nim działaniach była Pani Ewa Bencych – nauczycielka języka angielskiego, dzięki której zaangażowaniu projekt zdobył I miejsce w Polsce i II wśród wszystkich uczestników projektu na arenie międzynarodowej. W ramach akcji „Drzewka za makulaturę” uczniowie szkoły zebrali 305 kg makulatury. Zostały również przeprowadzone międzyszkolne konkursy piosenki ekologicznej i konkurs recytatorski o treści ekologicznej „Bądź Eko”. Laureaci tych konkursów wystąpili w Kinie i otrzymali nagrody rzeczowe po spektaklu teatralnym. W holu kina można było obejrzeć wystawę prac plastycznych uczniów wszystkich szkół Gminy Szczecinek. Pomysłowość i kreatywność przeszłą wszelkie oczekiwania.

Za wkład i udział w konkursach organizowanych w ramach projektu dyrektor szkoły Pani Ilona Kaźmierska i przedstawicieli Firmy Kronospan Pan Jakub Piniarski wręczyli nagrody na ręce dyrektorów szkół, a Zespół Szkół w Turowie dodatkowo otrzymał czek w kwocie 2.300zł. od Firmy Kronospan na zakup tablicy 4 modułowej. Tablica ma służyć do prezentowania prac uczniów.

Podsumowując projekt słowami Konfucjusza :

„Powiedz  mi, a zapomnę”

Pokaż – zapamiętam

Pozwól mi działać a zrozumiem”

Podjęte przez uczniów działania w ramach projektu „Świadomi ekologicznie nastolatkowie” przyniosły zamierzony cel.

Relację z wydarzeń będzie można zobaczyć na naszej stronie internetowej www.zsturowo.pl po 5 maja. Zapraszamy.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.