Wyjazd klasy pierwszej i drugiej na Cmentarz Komunalny w Szczecinku

  Jest taki dzień w roku…
Kiedy refleksja w serce się wkrada,
deszczowy zazwyczaj i zimny…
dzień…1-ego listopada.

 

Są w życiu dni słoneczne, radosne i szczęśliwe, a także te pełne zadumy i smutku. Do tych drugich na pewno należy zaliczyć pierwsze dni listopada, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, składamy kwiaty, wspominamy. Dzień Zaduszny. Wspominając Nieobecnych, tęskniąc za tymi, którzy odeszli, myślimy też o trwaniu i przemijaniu, sensie ludzkiego życia, o wspólnym, ludzkim losie.W ten jeden jakże ważny dzień, warto i trzeba odwiedzić zapomniane przez rok cmentarze, przystanąć, pomyśleć o bliskich, o znajomych, sąsiadach, zapalić znicz i zanurzyć się w modlitwie za nich. Za ich ziemski trud, starania, miłość jaką nas otaczali, możemy ofiarować im tylko jedno – wdzięczność i pamięć, dlatego tak ważne jest kultywowanie zwyczajów związanych z Dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami, uczenie i przekazywanie tej tradycji najmłodszemu pokoleniu.

Mając to na uwadze wychowawczynie klasy I i II Pani Beata Kaszuba i Teresa Salamon wraz z uczniami w dniu 30 X 2017r.wybrały się na Cmentarz Komunalny w Szczecinku, zapalić znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza, na grobach pracowników naszej szkoły  oraz na opuszczonych mogiłach. Wyjście na cmentarz poprzedziła rozmowa, która miała na celu uświadomienie dzieciom charakteru tego dnia i sposobu w jaki należy się zachować. Pełni powagi i zadumy uczniowie wędrując jesiennymi alejkami i słuchając opowieści swoich opiekunek o osobach spoczywających w mogiłach, zapalili znicze na grobach ludzi, którzy budowali ich Szkołę, którzy byli jej pracownikami i przyjaciółmi.

Święto Zmarłych to również pamięć o tych, którzy polegli w obronie Ojczyzny, dlatego uczniowie  zapalili symboliczny znicz na Grobie Nieznanego Żołnierza, aby w ten sposób uczcić wszystkich zmarłych i poległych.Wychowawczynie oraz uczniowie  korzystając z okazji chcieliby podziękować rodzicom którzy uczestniczyli w wycieczce  i na których  pomoc i zaangażowanie możemy zawsze liczyć. Ten dzień był dla nas wszystkich  dniem szczególnym – dniem w którym wspomnienia były żywe a myśli o przemijaniu prawdziwe.

 

Pani Teresa Salamon

Pani Beata Kaszuba.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.