100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

       W piątek 9 listopada wspólnie przeżywaliśmy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach oswobodziła się z więzów niewoli i odzyskała niepodległość. Przeszło tysiącletnia historia państwa polskiego obfitowała w wiele wydarzeń natury politycznej, społecznej i gospodarczej. Były okresy wzlotów i upadków, lecz najbardziej tragiczny okazał się koniec osiemnastego wieku. Trzej potężni sąsiedzi Polski – Rosja, Prusy i Austria korzystając z osłabienia naszego kraju, podzielili jego ziemie pomiędzy siebie i wprowadzili własne rządy. Zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje, religię. Ale dzięki patriotycznemu sercu naszych pradziadów najcenniejsze wartości zostały uratowane. Tysiące Polaków, często kilkunastoletnich chłopców, ginęło na obcych ziemiach, w Legionach Polskich służąc Napoleonowi, w powstaniu listopadowym i styczniowym oraz w trakcie I wojny światowej. Katastrofa rozbiorów i utrata państwowości nie załamały jednak narodu polskiego. Jego wola przetrwania i uparte dążenie do odzyskania niepodległości stały się podstawą do odrodzenia wolnej Ojczyzny.

       Z tej okazji w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Na początku uczniowie obejrzeli krótki film przypominający burzliwe losy naszego państwa, a następnie  punktualnie o symbolicznej godzinie 11:11, cała społeczność szkolna wspólnie zaśpiewała 4-zwrotkowy hymn narodowy, co było częścią akcji „Rekord dla Niepodległej”, zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Po hymnie na scenie pojawiły się dziewczęta z klasy IV, V i VII, które wierszem przypomniały losy walki Polaków o niepodległość oraz klasa V, która w piosence „Co to jest niepodległość” podkreśliła jeszcze bardziej znaczenie tego pojęcia. Następnym punktem programu było wykonywanie patriotycznej piosenki „Jestem Polakiem” przez najmłodszych uczniów naszej szkoły – klasy I – III. Na zakończenie części artystycznej Pani Dyrektor naszej szkoły Ilona Kaźmierska podziękowała wszystkim za wspólne i radosne świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

       „Historia magistra vitae est” – Historia jest nauczycielką życia – powiedział rzymski filozof Cyceron, niech więc patriotyczna akademia będzie dla młodzieży naszej szkoły najważniejszą lekcją historii, o tym jak ważne jest słowo „Niepodległość”, a zarazem przestrogą, jak trudno bez niej żyć.

M.W

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.