Tydzień Praw Dziecka

,, Młody człowieku! To nie zabawa-masz prawo wiedzieć, jakie masz prawa. Na samym wstępie, uwierz z ochotą, że jesteś młodą, ludzką istotą. Nikt nie ma prawa bić Cię, wyzywać, szturchać, obrażać lub Ci ubliżać, możesz się uczyć i bez wątpienia rozwijać talent i uzdolnienia

Z okazji Międzynarodowego  Dnia Praw Dziecka  w naszej szkole odbył się apel podsumowujący akcję „Znam swoje prawa”, która trwała przez cały poprzedni tydzień.
20 listopada przypada rocznica uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych – Konwencji o prawach dziecka. Jest to dzień, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Zależało nam, aby w tym roku, każdy uczeń oraz przedszkolak naszej placówki,  poznał bądź przypomniał sobie swoje prawa.

Wszystkie lekcje wychowawcze  realizowane były na temat Konwencji Praw Dziecka. W szczególny sposób została przybliżona sylwetka Janusza Korczaka. Nie zabrakło zadań rozwijających zainteresowania plastyczne. Uczniowie klas IV-VIII wykonywali transparenty na w/w temat, natomiast gimnazjaliści przygotowywali ulotki pod hasłem „Apel dziecka do dorosłego człowieka”. Nasi najmłodsi uczniowie zrobili słoneczka oraz serduszka, na których wymienili swoje prawa. Oczywiście wszystkie transparenty, przygotowane  serca oraz słoneczka przyozdabiają dolny i górny hol naszej szkoły. Dodatkowym zadaniem, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem było nauczenie się piosenek  „Poznaj swoje prawa” oraz „Krzyknij nie” . Wspólne lekcje, na których uczniowie przygotowywali się do  prezentacji stały się ciekawą formą  integracji młodszych ze starszymi. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że będzie nam brakowało tego wspólnie spędzanego czasu.  Oglądane prezentacje, wykonywane prace plastyczne oraz  śpiewane piosenki  dały nam możliwość przeżycia bardzo ciekawego i zarazem wesołego tygodnia. Apel był tylko zwieńczeniem naszej ciężkiej pracy.  Warto nadmienić, że wszyscy chętni uczniowie, podczas  całego tygodnia  mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Poznaj swoje prawa”.

Wszystkim nauczycielom oraz uczniom bardzo serdecznie dziękujemy za tak aktywne włączenie się do akcji. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że w naszej szkole na każdego możemy liczyć a wspólnie wykonywane zadania zawsze wychodzą na „Szóstkę”.

 

Organizatorzy Tygodnia Praw Dziecka : Zespół Nauczycieli Edukacji Wczesnoszkolnej

 

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.