Szacunek- podstawa wartości

Kochani uczniowie,

Jeszcze kilka lat, może nawet i miesięcy temu, zapewne nikt z nas nie spodziewał się, że przyjdzie nam żyć w takich czasach, że będziemy musieli kontaktować się ze sobą poprzez komunikatory internetowe i nie będziemy mieli możliwości spotykać się twarzą w twarz. Niestety nastał taki czas i musimy sobie z tym poradzić, pamiętając że to głównie od nas samych zależy to, kiedy będziemy mieli możliwość ponownego spotkania. Dbajcie o siebie i swoich najbliższych. Jeżeli jest to możliwe, a wierze że tak, zostańcie w domach, ograniczcie kontakty między sobą, bo tylko wtedy jest szansa na szybkie, ponowne spotkanie w szkole. Bardzo się cieszyłam kiedy mogłam widywać się z Wami codziennie na zajęciach świetlicowych. Mi też bardzo zależy na tym żebyśmy się szybko zobaczyli, bo szczerze przyznam, bardzo za Wami tęsknie. Dlatego staram się ograniczyć kontakty z innymi osobami do niezbędnego minimum i wiem, że wy też tak robicie. W tym tygodniu na zajęciach świetlicowych przerabialibyśmy temat „Szacunek”. Sami wiecie, że dla mnie szacunek i kultura do drugiego człowieka jest bardzo ważna. Często Wam powtarzam, że musimy się nawzajem szanować i odnosić do siebie w sposób kulturalny, bo tylko wtedy możemy wspólnie coś zdziałać i zajęcia, podczas których głównie oczekujecie na przyjazd autobusu lub rozpoczęcia zajęć, przeminie nam w miłej atmosferze. Podczas zajęć odpowiedzielibyśmy sobie na pytania:

Co rozumiesz przez słowo „szacunek”?
Jak okazujemy szacunek drugiemu człowiekowi?
Czy czujesz się szanowanym przez innych człowiekiem?
Jakich ludzi szanujesz?

Zastanówmy się wszyscy, co tak naprawdę rozumiemy przez słowo „szacunek”? Czy każdy z Nas może świadomie i bez zawahania stwierdzić, że szanuje drugiego człowieka? Że przy każdej nadarzającej się okazji potrafi ten szacunek okazać?
Często potrafimy okazać szacunek swoim rodzicom, nauczycielom, osobom starszym ale czy Wy między sobą, swoim koleżankom i kolegom z klasy czy szkoły, okazujecie szacunek? Czy wy jako uczniowie czujecie, że inni traktują Was z szacunkiem? A jeżeli nie, to czy zastanawiacie się czasami jaki jest tego powód?
Jak waszym zdaniem najprościej jest okazać drugiemu człowiekowi szacunek?
W ramach zajęć świetlicowych chciałabym, żebyście (kto ma taką możliwość) obejrzeli film „Cudowny chłopak”. Film opowiada o chłopcu, który od urodzenia ma zdeformowaną twarz. W swoim, krótkim życiu przeszedł wiele bardzo skomplikowanych operacji i po kilku latach nauki w domu, pierwszy raz idzie do szkoły. W filmie zobaczyć możemy jak zareagują inni uczniowie na chłopca i z jakimi problemami będzie musiała zmierzyć się jego rodzina. Podczas oglądania możemy przekonać się, jak ważny jest szacunek do drugiego człowieka. Polecam wam bardzo ten film, możecie go obejrzeć całymi rodzinami. Warto.

Kochani

Proszę Was, pomyślcie nad tym co wam napisałam, Będę kontaktować się z wami na Messengerze. Powstanie tam grupa, na której będziemy omawiać tematy. Na stronie internetowej szkoły, będą się ukazywały zadania na każdy tydzień, nie martwcie się nie będę obciążać Was ciężkimi zadaniami. Będzie tak, jak zawsze wam mówię „jak będziemy ze sobą współpracować i wzajemnie się szanować, będziemy miło spędzać razem czas”.
Dla najmłodszych mam dodatkowe zadanie. Proszę Was, wykonajcie w wolnej chwili rysunki, prace plastyczne, ilustracje: „Jak na co dzień okazujecie szacunek drugiemu człowiekowi” Macie wspaniałe talenty. Mogłam się o tym przekonać nie raz i wiem, że wspaniale sobie poradzicie z tym zadaniem.
Codziennie rano przy wejściu do szkoły, mówiąc mi czy innym Paniom „dzień dobry” lub wychodząc ze świetlicy, życząc miłego dnia, już ten szacunek okazujecie. Okazujecie go również, gdy siedzicie cichutko i słuchacie co mamy wam do przekazania, zgłaszając się gdy chcecie coś powiedzieć, czy choćby uśmiechając się. Chociaż w maseczkach trudno to zauważyć, ale ja po Waszych oczkach zawsze to widziałam. Proszę Was, a głównie Waszych rodziców, o przesłanie mi zdjęć wykonanych przez Was prac na maila (zandarska.spturowo@onet.pl) lub smsem czy na WhatsApp-a (724144769).
To tyle na dzisiaj. Trzymajcie się zdrowo.

 

Joanna Żandarska

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.