„Jeśli ludzie Cię szanują – również ich szanuj. Jeśli Cię nie szanują – szanuj ich mimo wszystko”

Czas mija, dzień za dniem umyka i nim się obejrzymy, będziemy mogli cieszyć się  świąteczną atmosferą. Do tego czasu, każdy z nas realizuje swoje zadania, niestety nadal zdalnie. Wiem, że świetnie sobie radzicie i chętnie uczestniczycie w lekcjach on-line. Współpraca z Wami i dla mnie jest ogromną przyjemnością. Wy, kochani rodzice, możecie być dumni ze swoich dzieci – są niesamowicie zdolni.

Ostatnio prosiłam Was o zastanowienie się, czym dla Was jest szacunek. Byłam pewna, że to zadanie nie będzie dla Was problemem, bo nieraz widziałam jak z uznaniem odnosicie się do innych. Kilka dni temu prowadziliśmy dyskusję na naszej grupie. Pewnie nie było to proste zadanie, ale “pierwsze koty za płoty” – teraz będzie tylko łatwiej. Każdy z Was przedstawił inną definicję, ale każda była prawdziwa. Wiecie, że aby okazać drugiemu człowiekowi szacunek, musimy odnosić się do niego z szacunkiem. Powinniśmy respektować wygląd i zachowanie innych osób. Waszym zdaniem wygląd człowieka nie świadczy o jego wartościach, nikogo nie powinno się oceniać po wyglądzie. Nie ważne jak kto wygląda, każdego trzeba traktować na równi sobie. Po obejrzeniu filmu “Cudowny chłopak” wiecie już, że wygląd człowieka nie świadczy o jego wnętrzu, każdego trzeba traktować z szacunkiem, nie ważne jak wygląda. Poznanie kogoś, danie mu szansy na udowodnienie jak wartościowym jest człowiekiem, może zmienić życie Wasze i tej drugiej osoby. A jak okazać drugiemu człowiekowi szacunek? To też bardzo dobrze wiecie. Wystarczy każdy najmniejszy gest “dzień dobry”, “do widzenia”. Poświęcać komuś czas, być w razie potrzeby, nie hejtować, nie krytykować. Kulturalnie się odzywać, zawsze wysłuchać, a jak zrobi się komuś niemiłą rzecz, potrafić powiedzieć “przepraszam”. Za pomoc innego człowieka podziękować, nikogo nie obgadywać i nie obrażać. Sami doszliście do wniosku, że podczas lekcji on-line można okazać szacunek, poprzez słuchanie drugiej osoby, nie wyciszać, nie komentować tego co ktoś inny powiedział. Trzeba słuchać nauczyciela, nie ignorować jego poleceń, zgłaszać się, kiedy chcemy coś powiedzieć, a co najważniejsze nie nagrywać zajęć.

Wam nasi mali uczniowie, dziękuję za przepiękne rysunki, pomału zaczynają do nas spływać. Obiecuje Wam, że wszystkie, jakie dostanę, zostaną zamieszczone na naszej stronie internetowej, aby każdy mógł je zobaczyć. Nie ma nic piękniejszego niż rysunek namalowany z sercem. Jesteście niesamowicie utalentowani. Pamiętajcie, że każdy z Was ma jakiś talent, trzeba go tylko odkryć.

Sytuacja w jakiej aktualnie się znajdujemy, jest trudna dla każdego z Nas, ale tylko współpracując ze sobą i szanując się nawzajem możemy ten czas przetrwać i spokojnie czekać na powrót do szkoły. Jestem wam wdzięczna za tę dyskusję i z niecierpliwością czekam na kolejną. Trzymajcie się cieplutko. Do zobaczenia.

 Joanna Żandarska

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.