Kim był św. Mikołaj?

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Turowie poznali prawdziwą historię biskupa Mikołaja z Miry (obecnie miasto to nazywa się Demre i znajduje się w Turcji), który żył ok. 270 roku. Klasa IV dowiedziała się, że Mikołaj od najmłodszych lat pomagał ubogim ludziom. Zawsze jednak robił to w sposób anonimowy, nie chcąc, aby wiedzieli, że to on im pomaga. Wiele lat później wizerunek św. Mikolaja został zmieniony, lecz nadal zachowano tradycję obdarowywania drobnymi upominkami dzieci i bliskie osoby. Początkowo były to skromne podarunki-jabłka, orzechy, pierniki i słodycze. Dzisiaj dzieci również otrzymują słodycze, książki i maskotki. Cel pozostał taki sam-sprawienie radości bliskim.

Aby uczcić ten wyjątkowy dzień, wszyscy podczas zdalnej lekcji byli w odpowiednim stroju–czerwonych czapeczkach lub bluzach. Podczas rozmowy zastanawialiśmy się przede wszystkim nad tym, w jaki sposób małe dzieci mogą sprawić bliskim niespodziankę. Czy upominki muszą być drogie, kupione w sklepie, czy raczej drobne, ale samodzielnie wykonane, jaki jest główny cel obchodzenia mikołajek i czy warto sprawiać innym radość. Wspólnie ustaliliśmy, że najlepszym prezentem jest samodzielne wykonanie upominku, aby osoba obdarowana wiedziała, że podczas pracy myśleliśmy właśnie o niej.

 Mariola Stefaniak

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.