Wartości ważne dla nas – Szacunek

„Szacunek, to uznanie godności osoby ludzkiej – kogoś drugiego i swojej własnej. Zasadą jest tu wzajemność, gdyż każda osoba ma prawo do uszanowania (…) Aby szanować innych, trzeba jednak najpierw nauczyć się szanować siebie samego.”

Brigitte Beil

 

W ramach realizacji programu profilaktyczno-wychowawczego, uczniowie klasy V poznają wartości ważne dla nas. W listopadzie 2020 roku na godzinie wychowawczej zajęliśmy się „szacunkiem”. Jak twierdzi słownik szacunek to poważanie, respekt, ale również autorytet i posłuch. Uczniowie klasy V na początku opowiedzieli czym jest dla nich szacunek i jakie ma znaczenie oraz w burzliwej dyskusji, prezentowali przykłady szacunku wobec innych osób. Obejrzeli również krótki film dydaktyczny na temat poszanowania innych osób w klasie, który później omówiliśmy.  Na koniec wspólnymi siłami doszliśmy do wniosku, że nie musimy lubić wszystkich ludzi, możemy nie pochwalać ich zachowania, jednak zawsze trzeba ich traktować z szacunkiem czyli dawać to wszystko, co uznaliśmy, że należy się człowiekowi.

M.W

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.