Jest taki dzień bardzo ciepły, choć grudniowy

Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,

Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,

Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb wigilijny,

Najtkliwsze przekazujące uczucia w tym chlebie

C.K.Norwid

Już niedługo najbardziej wyczekiwany przez nas wszystkich dzień w roku – Wigilia Bożego Narodzenia. Radość z nadchodzących świąt zawsze jest taka sama, nie ważne czy jesteśmy dziećmi, czy dorosłymi ludźmi. Święta Bożego Narodzenia mają w sobie taką moc, że każdy z niecierpliwością czeka na ten dzień. Dzień pełen miłości, radości, wspólnego spędzania czasu. Jest to ważny dzień dla każdej rodziny, najbardziej magiczny czas w roku. Każda rodzina ma swoje tradycje. U jednych z Was ten dzień zaczyna się od pasterki, później jest czas na dzielenie się opłatkiem i wspólną kolacje, u innych zaczyna się uroczystą kolacją. Jedna tradycja jest u wszystkich taka sama, to czas dzielenia się opłatkiem, od tego każda rodzina zaczyna kolację wigilijną. W tym dniu, możemy spędzić czas z bliskimi, cieszyć się swoją obecnością. Tego dnia, wszystkie nieporozumienia i smutki odchodzą w zapomnienie. Jest to czas wybaczania sobie i innym. Jest to najwspanialszy dzień w roku.  

Jest jeszcze coś, co łączy nas tego dnia, są to bożonarodzeniowe tradycje. Jak wiadomo w każdym domu tradycje są inne. U jednych choinkę wybiera cała rodzina, u innych wybiera się po nią głowa rodziny. U niektórych z Was, drzewko ubiera się na chwilę przed kolacją, u innych dzień, lub kilka dni wcześniej. W niektórych domach tradycją jest podanie karpia w galarecie, a u niektórych tę tradycję wypełnia kutia lub pierogi z kapustą i grzybami. W większości rodzin, prezenty otwiera się po kolacji, ale są też takie domy, w których na prezenty czeka się aż do pierwszego dnia Bożego Narodzenia.

Lecz nie zapominajmy co jest najważniejsze podczas tego dnia. Jest to czas wyczekiwania na przyjście Pana Jezusa na świat, jak sama nazwa wskazuje, czekamy na Boże Narodzenie.

Tego dnia nasze domy wypełnia magiczne ciepło naszych serc. Tego dnia wszyscy jednoczymy się w wyczekiwaniu na radosną nowinę.

To jest właśnie to, co nazywamy magią świąt. Korzystajmy z tego skupiając się na tym co jest naprawdę ważne, na wyczekiwaniu i naszych rodzinnych tradycjach świątecznych.

W imieniu własnym oraz uczniów uczęszczających na świetlicę życzymy wszystkim radosnych, spokojnych i szczęśliwych świąt Bożego Narodzenia. Dużo miłości, zdrowia i radości ze spędzonych razem chwil. Życzymy zdrowia, spokoju i powrotu do normalności w nadchodzącym Nowym 2021 Roku. Do zobaczenia

Joanna Żandarska

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.