„Kocha się za nic. Nie istnieje żaden powód do miłości” – Paulo Coelho

„ – A jeżeli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?

– Nic wielkiego -. – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.”

Czym byłoby nasze życie bez miłości? Czy może być coś piękniejszego na świecie od tego by kochać i być kochanym? Już poprzednio przy omawianiu tematu o przyjaźni, mówiliśmy sobie, że życie bez przyjaźni jest niczym. Jakie w takim razie może być bez miłości? Każdego dnia otaczamy się ludźmi, których kochamy i którzy kochają Nas.

 Podczas naszej ostatniej dyskusji prosiłam Was żebyście opisali własnymi słowami co to jest miłość. Jaką miłość wy znacie. Kogo wy najbardziej kochacie w życiu.

Więc czym ona jest?

Miłość to głębokie uczucie do drugiej osoby. Miłość może być rodzicielska, siostrzana lub braterska. Romantyczna, namiętna i platoniczna. Dla miłości warto oddać życie. Miłość może ranić, może być nieodwzajemniona. A co w takim razie jest ważne w miłości? Najważniejsze jest wsparcie i obecność drugiej osoby. Ważne by być szczerym i nie oszukiwać. Kiedy się kogoś kocha trzeba z nim być w każdych chwilach i tych radosnych i smutnych. Dla miłości warto zaryzykować. Człowiek zakochany jest szczęśliwy, spokojny i radosny. Nie jest w stanie skupić myśli na niczym innym.

Dla każdego z Was miłość ma inne znaczenie w życiu. Dla jednych bardziej dla innych mniej ważna, ale zgodzicie się ze mną, że wszyscy tej miłości potrzebujemy i na nią zasługujemy. Dla Was najważniejsza jest miłość rodziców i rodzeństwa, bo to właśnie rodzina daje nam największe poczucie bezpieczeństwa i wsparcie. I to wsparcie jest czymś, co określa miłość, jeśli czujemy je od drugiej osoby, jeśli możemy na niej polegać to jest to najlepsze, co możemy od niej dostać.

Więc i Wy okazujcie wsparcie osobom, które kochacie – rodzicom, rodzeństwu, dziadkom czy przyjaciołom. To wsparcie jest ważne, szczególnie teraz, w tych trudnych czasach. Pamiętajcie, że okazywać miłość można na różne sposoby, poprzez rozmowę, małe gesty, zrozumienie czy, co najważniejsze, obecność.

Mam nadzieję, że zapamiętacie naszą lekcję i wykorzystacie to, czego się dowiedzieliśmy, teraz, jak i w dorosłym życiu. Tego Wam życzę z całego serca.

 

Joanna Żandarska

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.