Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła

29 wrześnie 2021 minęło 20 lat od ustanowienia Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Święto to powstało z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jego patronką została Janina Porazińska, wybitna polska pisarka, która wiele książek napisała z myślą o dzieciach. Data święta związana jest z dniem Jej urodzin, a głównym celem jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci. Uczniowie naszej szkoły również włączyli się do tej chwalebnej inicjatywy i od rana w klasie czekały na nich przygotowane bajki, baśnie, powieści i komiksy. Klasa IV wybrała się do biblioteki, gdzie mogła  poznać nowości książkowe, które zakupiono, a także zaznajomić się z pracą bibliotekarza i biblioteki.

Starsze klasy miały za zadanie ustalić zalety czytania książek i wspólnie ustaliliśmy, że  czytanie książek:

– Redukuje stres

– Uspokaja i spowalnia bicie serca

– Poprawia pamięć

– Inspiruje

– Rozwija wyobraźnię

– Poprawia skupienie i koncentrację

– Poszerza słownictwo

– Stymuluje mózg

Święto głośnego czytania warto obchodzić każdego dnia, nie tylko 29 września, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 30 minut, będzie to duży sukces, bo jak stwierdził włoski pisarz Umberto Eco : „ Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

 Bierzmy więc książki w dłoń i czytajmy, czytajmy wspólnie i każdy osobno.

Mariola Stefaniak, Maria Barys

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.